Zahřejte se s lahodnou a sytou hrstkovou polévkou!

Hrstková Polévka

Co je hrstková polévka?

Hrstková polévka, známá také jako „polévka z toho, co dům dal“, je tradiční česká polévka, která v sobě snoubí jednoduchost a výtečnou chuť. Její krása spočívá v tom, že neexistuje jeden jediný správný recept. Základ tvoří vývar, ať už masový, zeleninový nebo houbový, do kterého se přidávají různé druhy zeleniny, luštěnin a obilovin. Často se používá kořenová zelenina jako mrkev, celer a petržel, brambory pro zahuštění, cibule pro chuť a česnek pro aroma. Fantazii se meze nekladou a do polévky můžete přidat i další suroviny, které máte rádi, například květák, brokolici, hrášek, čočku, kroupy, rýži nebo nudle. Hrstková polévka je ideálním způsobem, jak zužitkovat zbytky z lednice a zároveň si pochutnat na sytém a chutném jídle.

Tradiční suroviny

Hrníčková polévka, oblíbená pro svou jednoduchost a rychlost, má kořeny hluboko v české kulinářské tradici. Její hlavní předností je využití běžně dostupných surovin, které se nacházely v každé spíži. Základem je vývar, ať už masový nebo zeleninový, který dodává polévce sytost a chuť. Do něj se přidávají různé druhy zeleniny, jako je mrkev, celer, petržel, cibule nebo brambory, čímž se obohacuje o vitamíny a minerály. Pro zahuštění se tradičně používaly kroupy, rýže nebo čočka, které polévce dodávají na sytosti a zároveň ji zahustí. Kořením se nešetřilo, oblíbený byl zejména kmín, majoránka a pepř, které dodávaly polévce charakteristickou vůni a chuť.

Postup vaření

Nejprve si připravíme zeleninový základ. V hrnci rozehřejeme máslo a zpěníme na něm nadrobno nakrájenou cibuli. Přidáme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu a krátce orestujeme. Zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a vaříme doměkka přibližně 20 minut. Mezitím si připravíme krupicové hrudky. V míse utřeme vejce se špetkou soli a postupně zašleháváme krupici. Vznikne nám hustší těsto, ze kterého pomocí dvou lžiček tvoříme malé hrudky. Hrudky zavaříme do vroucí polévky a vaříme asi 5 minut. Polévku můžeme dochutit nasekanou petrželkou nebo pažitkou. Pro lahodnější chuť můžeme přidat lžíci smetany. Dobrou chuť!

Hrstková polévka, to je vzpomínka na dětství, na babiččinu kuchyni, kde se vždycky linula omamná vůně a kde se člověk cítil vždycky v bezpečí.

Anežka Nováková

Tipy pro lahodnou chuť

Tajemství dokonalé hrstkové polévky se ukrývá v detailech. Pro výraznější chuť použijte silný hovězí vývar nebo zeler. Experimentujte s druhy hub, sušené hříbky dodají polévce intenzivní aroma. Nebojte se přidat bylinky, majoránka a libeček jsou sázkou na jistotu. Pro zjemnění chuti vmíchejte do polévky lžíci másla nebo zakysanou smetanu. Nezapomeňte na čerstvý chléb, který se skvěle hodí k namáčení.

Varianty hrstkové polévky

Hrstková polévka, tradiční česká pochoutka, nabízí nepřeberné množství variací. Základ tvoří kořenová zelenina, brambory a kroupy, ale fantazii se meze nekladou. Milovníci hub si mohou do polévky přidat hrst sušených hříbků, které jí dodají lahodnou zemitou chuť. Vegetariáni ocení variantu s červenou čočkou, která polévku zahustí a dodá jí bílkoviny. Pro ty, kteří preferují sytější chuť, je ideální volbou uzené maso, ať už ve formě kostek slaniny, klobásy nebo uzeného masa na kostičky. Experimentovat lze i s druhem krup - kromě klasických ječných se hodí i pohankové, ovesné nebo špaldové. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, hrstková polévka vás zaručeně zahřeje a zasytí.

Vlastnost Hodnota
Název pokrmu Hrstková polévka
Typ pokrmu Polévka
Kuchyně Česká

Nutriční hodnota

Hršková polévka není jen chutným pokrmem, ale i nutričně hodnotným doplňkem jídelníčku. Hlavní složkou, hraškou, je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin a vlákniny, která podporuje trávení a zasytí na delší dobu. Obsahuje také vitamíny skupiny B, důležité pro energetický metabolismus a nervovou soustavu, a minerály jako draslík, hořčík a fosfor. Dále v polévce najdeme zeleninu, která dodá vitamín C, antioxidanty a další prospěšné látky. Použitím kvalitního vývaru a čerstvých surovin umocníme chuť polévky a zároveň zvýšíme její nutriční hodnotu. Pro lehčí variantu můžeme smetanu nahradit rostlinnou alternativou nebo ji vynechat úplně.

Servírování a přílohy

Hrstková polévka, tento symbol české kuchyně, si zaslouží být servírována s grácií a doplněna o přílohy, které podtrhnou její jedinečnou chuť. Tradičně se hrstková polévka podává v hlubokém talíři, aby vynikla její hustá konzistence a syté barvy. Pro elegantnější servírování zvolte polévkové misky s oušky, které dodají stolování punc slavnostnější atmosféry. Než polévku nalijete do talířů, ozdobte ji lžící smetany, kterou můžete pro efekt zakroužit do spirály. Smetana dodá polévce na krémovosti a jemnosti. Pro milovníky výraznějších chutí můžete do smetany přidat i špetku mleté sladké papriky. Hrstková polévka se skvěle doplňuje s čerstvým pečivem. Ideální volbou je křupavý chléb, který si můžete sami upéct podle tradiční receptury, nebo sáhnout po variantě z pekárny. Chuť polévky skvěle doplní i houskové knedlíky, ať už je zvolíte jako přílohu k polévce samotné, nebo si je vychutnáte až po dojedení. Pro ty, kteří preferují lehčí varianty příloh, doporučujeme zeleninový salát z čerstvé zeleniny, který příjemně osvěží a doladí chuťový zážitek.

Publikováno: 08. 12. 2024

Kategorie: kuchyně