Tajemství lahodné tarhony: Tipy a triky pro dokonalou chuť.

Co je tarhona?

Tarhona je druh těstoviny pocházející z Maďarska. Vyznačuje se drobnými, zrníčky podobnými tvary, které jí daly i jméno – „tarhonya“ v maďarštině znamená „rýže“. Připravuje se z mouky, vajec a vody, ačkoliv některé recepty mohou obsahovat i další ingredience, jako je sůl nebo olej. Tarhona se často používá v maďarské kuchyni, kde se přidává do polévek, gulášů, zeleninových jídel a salátů. Díky svému neutrálnímu chuťovému profilu se hodí k široké škále chutí a ingrediencí. Tarhona je také oblíbená v jiných částech střední a východní Evropy.

Původ a historie tarhony

Původ tarhony, těstovinové pochoutky připomínající rýži, je zahalen tajemstvím a spory. Někteří historici věří, že tarhona pochází z Persie, kde se podobné jídlo nazývalo „tarkhana“. S příchodem Arabů se pak dostala do severní Afriky a Španělska. Jiná teorie umisťuje původ tarhony do starověké Mezopotámie, kde archeologické nálezy naznačují existenci podobných těstovin již před 7000 lety. Ať už je její původ jakýkoli, tarhona si našla své pevné místo v kuchyních mnoha kultur. V Maďarsku, kde je považována za národní jídlo, se tradičně podává s kuřecím masem a zeleninou. V české kuchyni se tarhona objevuje spíše sporadicky, ačkoliv její jemná chuť a všestrannost z ní dělají skvělou přílohu k masům, zelenině i do polévek.

Typy a tvary tarhony

Tarhona je fascinující ingredience, která se pyšní širokou škálou tvarů a velikostí, z nichž každý dodává pokrmům jedinečný charakter. Nejznámější je drobná tarhona, připomínající rýžová zrnka, ideální jako příloha k dušeným masům a zelenině. Pro milovníky sytějších chutí je tu tarhona perlová, větší a kulatější, která se skvěle hodí do polévek a salátů. A pokud hledáte něco opravdu speciálního, sáhněte po tarhoně vločkách, která dodá vašim dezertům a kaším zajímavou texturu a oříškovou příchuť. Ať už zvolíte jakýkoli typ, tarhona vám zaručeně zpestří jídelníček a obohatí vaše kulinářské zážitky.

Vlastnost Tarhona (Kuchyně)
Význam Místo určené k vaření a přípravě jídla
Typický nábytek Linka, sporák, trouba, dřez, lednice
Použití Vaření, pečení, mytí nádobí, skladování potravin

Výživové hodnoty tarhony

Tarhoňa je oblíbenou přílohou v mnoha kuchyních, obzvláště ve střední a východní Evropě. Tato drobná těstovina ve tvaru zrníček rýže se vyznačuje jemnou chutí a snadnou přípravou. Výživové hodnoty tarhoni se liší v závislosti na použité mouce, ale obecně se jedná o zdroj sacharidů, které dodávají tělu energii. Obsahuje také menší množství bílkovin, vlákniny a některých vitamínů a minerálů, jako je železo a hořčík. Pro zdravější variantu zvolte celozrnnou tarhoňu, která má vyšší obsah vlákniny a živin. Tarhoňa se hodí k různým pokrmům, od masa a zeleniny po polévky a saláty. Její neutrální chuť umožňuje kombinovat ji s rozmanitými ingrediencemi a vytvářet tak chutné a syté pokrmy.

Vaření s tarhonou: tipy a triky

Tarhoňa, drobná těstovina připomínající rýži, je v české kuchyni oblíbenou přílohou. Ačkoliv se může zdát její příprava jednoduchá, existuje několik tipů a triků, díky kterým bude vaše tarhoňa vždy dokonalá. Před samotnou přípravou tarhoňu proplněte studenou vodou. Zbavíte ji tak přebytečného škrobu a zabráníte jejímu slepení. Pro ještě lepší chuť ji můžete před vařením krátce opražit na sucho na pánvi. Tarhoňa získá lehce oříškovou chuť a krásnou barvu. Důležité je vařit tarhoňu v dostatečném množství osolené vody, ideálně v poměru 1:2. Po dosažení varu snižte teplotu a vařte pod pokličkou dle návodu na obalu, obvykle 8-10 minut. Poté slijte a propláchněte studenou vodou. Správně uvařená tarhoňa by měla být měkká, ale stále lehce na skus. Skvěle se hodí k masovým směsím, omáčkám, zelenině i do polévek.

Oblíbené recepty s tarhonou

Tarhoňa, tato drobná těstovina ve tvaru zrníček, je v české kuchyni oblíbená pro svou všestrannosť a lahodnou chuť. Připravíte z ní snadno a rychle přílohu k masu, ale i samostatné hlavní jídlo. Oblíbená je například tarhoňa na způsob rizota, kdy se nejprve krátce orestuje na másle a poté se zalévá horkým vývarem a dusí do změknutí. Dochucovat ji můžete dle libosti - skvěle se k ní hodí čerstvé bylinky, česnek, sýr nebo houby. Tarhoňa se ale neztratí ani v polévkách, salátech nebo zapékaných jídlech. Inspirujte se našimi recepty a objevte kouzlo této tradiční suroviny!

Tarhona ve světové kuchyni

Tarhona, drobná těstovina připomínající rýžová zrnka, není jen doménou maďarské kuchyně. Její původ sice sahá do oblasti Středního východu, ale tarhona si našla své místo v kuchyních napříč kontinenty. V Řecku se s ní setkáte v tradičním pokrmu „trahana“, kde se vaří s citronem a vejci. Na Balkáně se přidává do polévek a masitých pokrmů, často v kombinaci s jogurtem. V arabské kuchyři se tarhona stává základem pro sladké i slané pokrmy, například pro „kunafeh“ – dezert s tenkými nudlemi „kataifi“, sýrem a sirupem. Ať už se vydáte kamkoli, tarhona vás překvapí svou všestranností a schopností obohatit nejrůznější kulinářské kreace.

Zajímavosti o tarhoně

Tarhoňa je v kuchyni všestranný pomocník. Hodí se jako příloha k masu, do polévek, ale i do sladkých jídel. Zajímavostí je, že tarhoňa nepochází z Itálie, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale z Maďarska. Vznikla v 16. století a původně se vyráběla ručně, protlačováním těsta přes síto. Dnes se už naštěstí vyrábí průmyslově a my si tak můžeme tuto pochoutku dopřát bez zdlouhavé domácí výroby.

Chuť tarhoni je sama o sobě poměrně neutrální, proto je důležité ji správně dochutit. Skvěle se hodí bylinky, česnek, ale i různé druhy pepře. Tarhoňa je také bohatá na sacharidy, proto je ideálním zdrojem energie. Obsahuje i vitamíny skupiny B a minerály jako hořčík a draslík.

Ať už se rozhodnete tarhoňu připravit na jakýkoliv způsob, věřte, že si na ní pochutná celá rodina.

Publikováno: 22. 09. 2024

Kategorie: vaření

Autor: Zuzana Šmídová

Tagy: tarhona