Kouřem provoněné pochoutky: Uzené maso, neodolatelná chuť pro vaši kuchyni

Uzené Maso

Uzené maso je neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Toto tradiční jídlo bylo v minulosti velice důležité pro přežití, protože uzením se maso konzervovalo a tak vydrželo déle. Dnes je uzené maso oblíbené pro svůj specifický aroma a chuť, která navíc dokáže zdůraznit chuť dalších ingrediencí. V tomto článku se podíváme na historii i současnost uzeného masa a zjistíme, jak ho můžeme nejlépe připravit a podávat.

Historie uzeného masa

Historie uzeného masa sahá až do pravěku, kdy lidé objevili způsob, jak si uchovat maso delší dobu. V minulosti bylo totiž běžné ukládat velká množství masa na zimu a prodloužit jeho trvanlivost kouřením. Uzení bylo považováno za ideální způsob konzervace masa zejména v období nedostatku potravin. Mezi nejstarší formy patřilo sušení a kouření masa nad ohněm. Na přelomu 19. a 20. století se uzení stalo oblíbenou metodou upravy masa a dodnes je v tradiční české kuchyni nepostradatelným prvkem. Dnes lze najít různé druhy uzeného masa od špekáčků a salámů po šunky či vepřové koleno, což odráží i širokou variabilitu této metody konzervace masa.

Postup přípravy uzeného masa

Postup přípravy uzeného masa je poměrně náročný, ale výsledek stojí za to. Nejprve je potřeba vybrat kvalitní kus masa, který se bude sušit a uzení nejlépe snese. Poté se maso očistí od přebytečného tuku a svalu, nakrájí se podle potřeby na menší kousky a následně se solí. Po zasolení se maso nechá odležet po dobu jednoho dne, aby sol mohla proniknout dovnitř masa.

Potom následuje samotné uzení. Maso se umístí do speciálního uzemníku a uzené po celou noc nad dřevěnými pilinami. Důležité je udržovat teplotu na konstantní úrovni, aby bylo maso dokonale propečené uvnitř i zvenku. Po dokončení uzení se vychlazené maso balí do fólie a nechá se odpočinout další den pro lepší chuť.

Uzené maso je tradiční pochoutka české kuchyně, která má dlouhou historii a patřila mezi hlavní zdroje bílkovin v minulosti. Dnes si ji můžeme dopřát jako chutné jídlo ke svačině nebo jako součást pokrmů s různými přílohami.

Různé druhy uzeného masa

Uzené maso patří mezi oblíbené druhy jídla, zejména v českých zemích. Existuje mnoho různých druhů uzeného masa, které se liší dle způsobu úpravy a použitým kořením. K nejčastěji konzumovaným patří například uzená šunka, slanina či klobása. Pro milovníky kvalitního uzeného masa je pak určená třeba pečená krkovička či vepřová žebra. Nezanedbatelnou roli při uzení masa hrají také různé druhy dýmu a použití jednotlivých druhů dřeva. Uzené maso bývá oblíbenou součástí svačin a obědů, ale není to jenom chutný požitek - správně upravené uzeniny mohou být také vhodným zdrojem bílkovin a dalších živin pro lidský organismus.

Tradiční recepty s uzeným masem

Tradiční recepty s uzeným masem mají v české kuchyni dlouholetou tradici a jsou nepostradatelnou součástí mnoha rodinných obědů. Mezi ty nejznámější patří například uzená žebra se zelím, hrachová polévka s uzeným masem, ale také domácí špekáčky nebo klobásy. Uzené maso se používá jako koření do různých pokrmů, ale také jako samostatná ingredience. Jeho unikátní aroma a chuť dodají jídlu tu správnou pikantnost a pro mnoho lidí jsou tradiční recepty s uzeným masem synonymem pro pohodový rodinný oběd plný chutných pochoutek.

Možnosti použití uzeného masa v kuchyni

Uzené maso je v kuchyni skutečně univerzální surovinou, kterou lze využít na mnoho způsobů. Pokud máte rádi tradiční českou kuchyni, možná se vám bude líbit uzené maso s knedlíky a se zelím, ale existuje mnoho dalších receptů, ve kterých můžete toto chutné jídlo použít. Můžete ho například přidat do polévky nebo do těsta pro pizzu nebo koláče. Uzené maso také dodává chutnou příchuť rizotům, omáčkám nebo salátům. Pro fanoušky grilování pak uzený bok nebo špek poskytuje skvělý zdroj proteinu. Zkrátka a dobře, s uzeným masem se dá skutečně experimentovat a vaše chuťové buňky určitě budou nadšené!

Zdravotní výhody uzeného masa

I přes to, že je uzené maso známé svým vysokým obsahem soli a tuků, může mít také určité zdravotní výhody. Obsahuje totiž vitamíny B-komplexu, které jsou důležité pro metabolismus těla a nervovou soustavu. Dále obsahuje také železo, které pomáhá s tvorbou červených krvinek a dodává energii. Nicméně je nutné si uvědomit, že ve velkém množství může konzumace uzeného masa zvyšovat riziko vzniku onemocnění srdce nebo rakoviny tlustého střeva. Proto by se jeho konzumace měla omezit na malý přídavek do jídelníčku a být doplněna o dostatečné množství zeleniny a ovocí pro optimální stravitelnost potravy.

Doporučení pro výběr a skladování uzeného masa

Pokud plánujete koupit uzené maso, je důležité vybrat si kvalitní výrobek a správně ho uskladnit. Kvalitní uzené maso by mělo být rovnoměrně zpracované a bez známek poškození nebo rozpadání. Dále je vhodné si zkontrolovat datum spotřeby a především zajistit správné skladování. Uzené maso by mělo být skladováno v chladničce při teplotách pod 5°C a před konzumací pečlivě prohřáté. Pamatujte také na to, že nadměrná konzumace uzenin může zvyšovat riziko některých druhů rakoviny, proto se snažte dbát na racionální konzumaci.

Celkově lze říci, že uzené maso je tradiční jídlo, které má své místo na českých stolech. Jeho chuťové vlastnosti jsou velmi oblíbené a nezřídka se stává nedílnou součástí různých pokrmů. Nicméně je důležité mít na paměti, že přestože se jedná o chutný zdroj bílkovin, nadměrná konzumace může být pro organismus škodlivá. Proto bychom měli být opatrní se spotřebou uzenin a preferovat spíše kvalitní, ne přeplavené produkty od prověřených výrobců.

Zdroje

Zdroje uznaného masa jsou velmi rozmanité. Nejčastěji se užívá vepřové nebo hovězí maso, ale používá se i drůbeží nebo rybí maso. Důležitým zdrojem je také kvalitní koření a dřevo pro kouření, které dodávají masu charakteristickou chuť a vůni. Pro výrobu uzeného masa je potřeba také dobrá příprava a následný pečlivý postup, aby bylo maso zcela propečené a zdravotně nezávadné. Kromě toho je třeba dbát na správné skladování, aby se zachovala kvalita a čerstvost masových produktů, které jsou hlavním zdrojem této pochoutky.

Publikováno: 07. 09. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Zuzana Šmídová

Tagy: uzené maso | jídlo