Cannoli: Italské sladké pečivo, které vás okouzlí svou křupavostí a lahodnou náplní

Cannoli

Co jsou cannoli?

Co jsou cannoli?

Cannoli jsou italské sladké pečivo, které se skládá z trubiček těsta plněných krémem. Tvar trubiček vypadá jako válečky a připomíná tak doutníky. Těsto na výrobu cannoli je vyrobeno z mouky, soli, cukru a bílého vína, které dodává těstu charakteristickou chuť. Následně se těsto zabalí okolo kovových formiček a smaží se ve vroucím oleji. Po upečení se formičky odstraní a dolní otvor trubičky se naplní krémem ze sýra ricotta nebo mascarpone a ovoce. Tento dezert je oblíben v celé Itálii, ale najdete ho i v mnoha dalších zemích světa.

Původ cannoli

Původ cannoli – Tradiční italská sladkost s historií a zvláštními ingrediencemi

Cannoli jsou slavné italské zákusky, které si získaly oblibu nejen v Itálii, ale po celém světě. Toto sladké pečivo pochází převážně z jižní Itálie a Sicilie, kde se stalo součástí tradiční sicilské kuchyně.

Původ cannoli sahá až do 9. století, kdy se na Sicílii rozšířila muslimská nadvláda. V té době se na ostrov dostaly exotické ingredience jako pistácie a skořice, které dnes tvoří nedílnou součást náplně cannoli. Další složku tvořilo cukrářské umění Aragonských králů, kteří ovlivnili vývoj místní gastronomické tradice.

Přestože existuje mnoho variant náplňových směsí pro tento dezert, tradiční náplň je vyrobená z ricotty (mléčného produktu podobného tvarohu), cukru a vanilkové esence. Zákusek se skládá ze dvou hlavních částí – válcovaného těsta obvykle obaleném v cukru a naplněné ricottou, která je zakončena na obou stranách pistáciovými nebo čokoládovými kousky.

Dnes se cannoli staly symbolem italské sladkosti a získaly si své místo na slavnostech po celém světě.

Základní ingredience

Základní ingredience pro cannoli jsou klíčové pro dosažení autentického italského sladkého pečiva s křupavou texturou a delikátním tvarohovým náplněm. Mezi nejdůležitější ingredience patří kvalitní mouka, víno Marsala, ricotta sýr, cukr, vanilkový extrakt a skořice. Pokud plánujete připravit toto lahodné italské pečivo doma, neměli byste se bez těchto základních ingrediencí obejít!

Jak se připravují?

Jak se připravují cannoli?

Cannoli jsou italské sladké pečivo, které se skládá z křehkého vánočního těsta naplněného sladkou ricottovou náplní. Abychom si mohli vychutnat tyto delikatesy, musíme nejprve připravit těsto. Těsto se vyrábí z mouky, cukru a dalších ingrediencí, které jsou smíchány dohromady, aby vytvořily hladké a elastické těsto. Potom se těsto vyválí na tenký list a s pomocí speciální formy se vyřežou oválné kousky.

Poté následuje vaření. Kousky těsta se namotají na speciální trubičku a ponoří se do horkého oleje, dokud nejsou křupavé a zlatohnědé barvy. Po upečení se trubičky odstraní a hotová cannoli se naplní ricottovou směsí. Nakonec je posypeme cukrovou polevou a rozmačkanými pistáciovými ořechy.

A tak máte hotových lahodných cannoli!

Různé druhy náplní

Pokud hledáte nezapomenutelnou chuť, vyzkoušejte cannoli s různými druhy náplní. Tyto italské dezerty jsou plné lahodných překvapení, jako jsou krémové ricotta, čokoláda nebo sladká pistáciová pasta. Každá náplň je pečlivě připravena pro maximální chuťový zážitek. Užijte si tradiční italskou lahůdku se svými oblíbenými chutěmi!

Jak se podávají?

Jak se podávají cannoli?

Cannoli jsou sladké italské pečivo, které si získalo srdce mnoha gurmánů po celém světě. Tyto lahodné válečky plněné krémovou nádivkou jsou nejenom chutné, ale také velmi oblíbené kvůli svému způsobu servírování.

Ideálním způsobem, jak podávat cannoli, je na talířku nebo na plochém povrchu jako předkrm či dezert. Pokud chcete být trochu kreativní, můžete je servírovat i na stojanu pro muffiny nebo pokrmy na žebřinách. Tento efektní způsob podání se hodí obzvláště pro velké oslavy a společenské akce.

Kromě toho si můžete přidat kousek ovoce či posypat cukrem moučka nad nádivku a dodat jim tak ještě víc osobitého charakteru. Snažte se být co nejvíc originální a uvidíte, že vaši hosté budou nadšeni!

Takže pokud chcete zachutnat tuto italskou delikatesu a užít si opravdu autentický zážitek, nezapomeňte si taky vybrat ten správný způsob servírování.

Oblíbené recepty na cannoli

Pokud milujete italskou kuchyni a sladkosti, určitě vás zaujme náš výběr oblíbených receptů na cannoli! Tato tradiční italská pochoutka se skládá z křupavého válečku těsta plněného krémovou náplní a posypaného cukrem a skořicí. Každý z našich receptů nabízí jinou variaci na tradiční recepturu, takže si můžete vybrat podle svých preferencí. Užijte si chuť Itálie přímo u vás doma s našimi oblíbenými recepty na cannoli!

Tipy a triky pro přípravu

Tipy a triky pro přípravu Cannoli

Cannoli jsou typické italské sladké pečivo, které se stalo oblíbeným po celém světě. Pokud se chystáte na přípravu tohoto lahodného dezertu, máme pro vás pár užitečných tipů a triků:

1. Vyplatí se investovat do cannoli formiček - dají vašim cannoli dokonalý tvar.

2. Použijte kvalitní ricottu - ta je základem krému do cannoli.

3. Dejte si pozor, aby byly vaše cannoli dostatečně křehké, ale zároveň nepraskaly - dobrá rovnováha mezi křehkostí a pevností je klíčová.

4. Při plnění cannoli použijte špičku od cukrářského sáčku - takto bude plnění snadné a čisté.

5. Klasickou náplní do cannoli je ricottový krém s čokoládovými kousky nebo ovocem, ale zkuste se nechat inspirovat a vytvořit si svou vlastní kombinaci.

S těmito tipy a triky už nic nebrání tomu, abyste si doma připravili opravdu dokonalé italské cannoli!

Zajímavosti o cannoli

Zajímavosti o cannoli:

1. Původ cannoli se datuje až do 9. století v arabském Sýrii.

2. Tradice cannoli se uchytila hlavně na Sicílii, kde se pečivo stalo jedním z nejoblíbenějších dezertů.

3. Cannoli jsou typické svým křupavým válečkovým těstem, které obaluje sladkou náplň z ricotty nebo mascarpone s cukrem a vanilkou.

4. Tradiční náplň pro cannoli obsahuje také sušené ovoce, pistácie nebo kandovanou kůru pomeranče.

5. Cannoli mají svoji vlastní slavnost - "Sagra del Cannolo" - pořádanou každoročně v srpnu na Sicílii.

6. Kromě Itálie se cannoli těší popularitě i v USA, kde byly představeny imigranty ze Sicílie na konci 19. století.

7. V roce 2008 byl ve městě Caltanissetta na Sicílii postaven největší cannolo na světě s délkou více než 12 metrů!

8. Pro milovníky tohoto sladkého dezertu existuje i trasa po Sicílii nazvaná "Cannoli Trail", která nabízí možnost ochutnat různé druhy cannoli v místních pekárnách.

Závěr a doporučení pro ochutnání.

Závěr a doporučení pro ochutnání

Pokud jste se nikdy nesetkali s italským sladkým pečivem zvaným cannoli, pak vám chybí neuvěřitelný kousek gastronomického umění. Tyto oblíbené sladkosti se vyrábějí ze smetanového tvarohu, cukru a dalších ingrediencí, které jsou potažené křupavou skořápkou.

Pokud plánujete ochutnat cannoli poprvé, doporučujeme začít klasickým smetanovým tvarohem. Pokud máte chuť na něco exotičtějšího, zkuste variantu s pistáciovou nebo čokoládovou náplní. A pokud jste dobrodruh a rádi experimentujete, zkuste si vyrobit cannoli doma!

Kombinace krémovité náplně a křupavé skořápky je tak dokonalá, že už teď víme - jedno nebude stačit!

Publikováno: 20. 04. 2023

Kategorie: vaření

Autor: Zuzana Šmídová

Tagy: cannoli | italské sladké pečivo