Kremeš - dokonalý dezert pro sladké chvíle

Kremeš

Úvod do kremše

Úvod do kremše

Kremeš je lahodný dezert, který se v Česku těší velké oblibě. Tento sladký pokrm se skládá ze dvou vrstev krému a křupavého těsta. Podle tradiční receptury se krém vyrábí z másla, cukru a žloutků, které se vaří na mírném ohni, dokud nevytvoří hustou konzistenci. Následně se přidávaním mléka či smetany dosáhne požadované míry krémovosti.

Křupavost těsta je zajištěna díky přídavku piškotových drobečků nebo oplatkových listů. Kremeš může být podáván v různých variantách - s ovocem, kakaem či vanilkou. Ať už si jej dopřejete jako dezert po hlavním jídle nebo jako sladkou tečku dne, určitě si jej oblíbíte stejně jako mnoho jiných nadšenců této pochoutky.

Historie kremše

Historie kremše sahá až do 19. století, kdy se tato pochoutka stala populární v různých evropských zemích. Původně se jednalo o jednoduchý dort s vrstvou krému a ovocem, který byl často podáván jako sladký dezert na slavnostních příležitostech.

V průběhu času se kremše stala oblíbenou řemeslnou pečivem v regionech západního a středního Čech. Hlavním charakteristickým rysem kremše je lehkost a nadýchanost těsta, které je doplněno bohatou vrstvou krémové náplně.

Dnes existuje mnoho variant kremší, od tradičního typu s ovocem a šlehačkou po moderní recepty s čokoládovou glazurou nebo jinými netradičními ingrediencemi. Přesto však zůstává punc autentičnosti a atmosféry minulosti při každém ochutnání této lahodné pochoutky.

Základní ingredience kremše

Základní ingredience kremše jsou klíčové pro přípravu této lahodné dezertní pochoutky. Bez těchto základních surovin by nebylo možné vytvořit dokonalou kremši. Mezi tyto ingredience patří karamelizovaný cukr, máslo, mléko a vanilkový krém. Tyto složky společně vytvářejí bohatou a krémovou konzistenci, která je charakteristická pro tento sladký dezert. Pokud chcete vyzkoušet připravit kremši doma, pak si zajistěte tyto základní ingredience a nechte svou chuťovku rozpustit se na jazyku!

Postup přípravy kremše

Postup přípravy kremše:

1. Připravte si základní těsto z mouky, cukru, vejce a másla.

2. Vytvořte z těsta placku a pečte v troubě na 180°C asi 10 minut.

3. Mezitím uvařte vanilkový krém z mléka, cukru, vanilkového cukru a žloutků.

4. Nechte krém vychladnout a pak ho rozetřete na vychladlou placku.

5. Navrch položte druhou placku a posypejte moučkovým cukrem.

Hotová kremše je ideální jako dezert k obědu nebo večeři. Dobrou chuť!

Varianty kremše

Máte chuť na sladké? Pokud ano, neodolatelnou možností jsou varianty kremše! Tento český dezert může být připraven s různými druhy krému a tvarohu, a tak se každá kremši může lišit svou chutí i vzhledem. Mezi nejpopulárnější varianty patří klasická s ovocem, orechová s krémovou polevou a karamelová s nugátovým nádivkem. Řada cukrářů navíc experimentuje s novými ingrediencemi, jako jsou meruňkové pyré nebo kokosové mléko. Jedno je jisté - variace na tento lahodný dezert jsou téměř nekonečné!

Tipy na servírování kremše

Tipy na servírování kremše:

Kremeš je oblíbeným dezertem nejen v České republice, ale i v mnoha dalších zemích. Pokud přemýšlíte, jak tento sladký pokrm podávat, nabízíme vám pár tipů:

1. Kyráž - pokud máte rádi tradiční chuť kremše, můžete ji posypat jemně krájenými ořechy nebo šlehanou smetanou.

2. Ovoce - kremši může dodat chuťovou rozmanitost různé druhy ovoce. Doporučujeme čerstvé jahody, maliny nebo borůvky.

3. Poleva - pokud chcete svému dezertu dodat něco extra, zkuste na vrchol nalít trochu tekuté čokolády nebo ovocného sirupu.

4. Dekorace - pro větší vizuální efekt můžete kremše doplnit lístkem máty, ovocným plátkem nebo kouskem čokolády.

Servírovaním kremše si můžete hrát a použít svou fantazii podle toho, co se vám líbí a co je momentálně dostupné. Hlavně si užijte ten sladký závěr vašeho jídla!

Závěr a doporučení pro úspěšnou přípravu kremše

Závěr a doporučení pro úspěšnou přípravu kremše

Pokud chcete připravit dokonalou kremši, je třeba dodržet několik zásad. Nejprve si pečlivě připravte všechny potřebné ingredience a ujistěte se, že máte k dispozici kvalitní suroviny. Důležitým prvkem je také správný poměr mezi jednotlivými složkami - krém, piškotové pláty a máslo.

Při samotné přípravě se držte receptu a postupujte podle něj. Vyzkoušejte různé varianty krému a experimentujte s ochucením podle svého gusta. Pamatujte také na to, že nejdůležitější součástí dokonalé kremše je její prezentace. Proto se snažte o pěknou úpravu dezertu, například ozdobením ovocem nebo čokoládovou polevou.

Ať už si připravujete kremši pro rodinnou oslavu nebo jen tak na pochutinu, důležité je mít trpělivost a lásku ke smyslu pro detail. Dodržením těchto doporučení máte jistotu, že vaše kremše bude skvostem na vášem stole.

Publikováno: 06. 05. 2023

Kategorie: vaření

Autor: Terezka Jančíková

Tagy: kremeš | dezert