Koriandr - Tajemství exotické chuti do vaší kuchyně!

Koriandr

Úvod do koriandru jako koření

Koriandr je jedno z nejrozšířenějších koření na světě a používá se především v asijské a středomořské kuchyni. Toto aromatické semeno dodává jídlům charakteristickou chuť s lehkým nádechem citrusu a kořeněného aroma. Pokud si chcete rozšířit obzory v kuchyni, měli byste určitě začít experimentovat s koriandrem jako novým kořením do vašich oblíbených receptů. V tomto úvodu se podíváme na historii koriandru, jeho využití v tradičních kuchyních a jak ho použít správně při vaření.

Historie používání koriandru v kuchyni

Koriandr je koření s výraznou a originální chutí, které se tradičně používá v mnoha kuchyních po celém světě. Jeho historie sahá až do období starověkých civilizací, jako byla například Čína, Indie nebo Řecko.

Egyptské papyry z 15. století před naším letopočtem obsahují zmínky o používání koriandru v lékařství i v kuchyni. V antickém Řecku a Římě bylo koriandrové semeno hojně využíváno při vaření různých pokrmů, zejména ryb a drůbeže.

V Indii se koriandr stále používá jako klíčové koření při vaření curry a dalších tradičních jídel. V Severní Africe se pak koriandr často používá společně s kmínem při přípravě masových pokrmů.

V Evropě se koriandr postupem času stal oblíbeným kořením zejména ve středomořské kuchyni, ale také ve skandinávských zemích. Krom toho je hojně využíván také v mexické a latinskoamerické gastronomii.

Dnes je koriandr oblíbenou surovinou pro mnoho receptů a jeho použití v kuchyni se stále rozšiřuje po celém světě.

Popis koriandru a jeho chuťové vlastnosti

Koriandr je aromatické koření, které se používá v mnoha kuchyních po celém světě. Má charakteristickou chuť a vůni, která se obvykle popisuje jako svěží a citrusová. Koriandr lze použít jak čerstvý, tak i sušený, ale chuť a aroma jsou nejsilnější u čerstvých lístků a semen.

Jedním ze způsobů, jak využít koriandr, je přidat jej do salátů, omáček nebo marinád. Je také oblíbeným kořením pro indické a mexické pokrmy. Kromě toho má koriandr řadu zdravotních benefitů - obsahuje vitamíny C a K, hořčík, železo a vlákninu.

Celkově lze tedy říci, že koriandr je univerzálním kořením s osvěžující chutí a vůní, které lze využít na mnoho způsobů v rámci rozmanitých kuchyní.

Použití koriandru v různých kuchyních a receptech

Použití koriandru v různých kuchyních a receptech

Koriandr je koření s plným a nasládlým aroma, které se používá po celém světě. Jeho chuť a vůně se liší podle zeměpisného původu, což umožňuje různé kombinace pro každou kuchyni.

V Indii se koriandr používá jako klíčové koření do mnoha tradičních jídel, jako například curry nebo garam masala. V thajské kuchyni je součástí omáček, salátů a polévek. Na Středním východě se koriandr často přidává do hummusu nebo do tabbouleh salátu.

V mexické kuchyni se často používají semena koriandru na pečené maso, zatímco listy jsou oblíbeným doplňkem pro guacamole nebo salsa omáčky. V Evropě je oblíben zejména ve Francii a Itálii, kde se přidává do francouzských gulášů a italských polévek.

Zde jsou některé recepty, které využívají jedinečného koření - KORIANDRU!

1) Indický kuřecí curry s ryžovými nudlemi - koriandr dodá jídlu výraznou chuť a vůni.

2) Thajský salát zeleniny s krevetami - koriandr dává tomuto jídlu svěžest.

3) Mexické tacos s hovězím masem - semena koriandru dokonale ladí s kořením pro tento pokrm.

Použití koriandru ve vaší kuchyni může být tedy velmi rozmanité a nabízí nekonečné možnosti experimentování se chutěmi a vůněmi různých kuchyní.

Zdravotní přínosy koriandru

Koriandr není jen koření s výraznou chutí a vůní, ale má také mnoho zdravotních přínosů. Tento aromatický bylinkový druh se hojně používá v tradiční medicíně po celém světě, zejména v Asii a Střední Americe. Mezi zdravotní přínosy koriandru patří například podpora trávení, snížení hladiny cholesterolu v krvi nebo dokonce prevence některých typů rakoviny. Chcete-li tedy doplnit do svého jídla nejen chuť, ale i zdravotně prospěšné látky, neváhejte přidat koriandr do svých pokrmů.

Jak skladovat koriandr a jak ho používat v kuchyni

Koriandr je skvělé koření, které přidává do kuchyně exotickou chuť a vůni. Abychom si uchování této lahodné přísady zjednodušili, následujte tyto tipy pro skladování koriandru:

1. Skladujte koriandr v suchém a tmavém prostředí, abyste zajistili, že se zachová jeho aroma.

2. Pokud kupujete čerstvý koriandr, nechte ho ve vaší ledničce skladovat ve sklenici s vodou jako květ.

3. Sušený koriandr by měl být uložen v uzavřeném kontejneru, ideálně z temného skla.

A teď když víte jak správně uchovat svůj koriandr, můžete začít zkoumat jeho použití v receptech! Zde jsou tři nápady na to, jak lze použít koriandr jako přísadu:

1. Přidejte nakrájený čerstvý nebo sušený koriandr do omáček a salátů pro exotickou chuť.

2. Použijte ho jako dochucovadlo pro mexické pokrmy jako je guacamole nebo salsa.

3. Smíchejte ho s jogurtem a servírujte jako dip s indickým jídlem - to bude dokonalé osvěžení pro chuťové pohárky.

Závěr a doporučení pro používání koriandru v kuchyni

Závěr a doporučení pro používání koriandru v kuchyni:

Koriandr je koření s charakteristickou vůní a dochutí, které se hojně používá ve světové kuchyni. Pokud ho chcete do vašich pokrmů začlenit, následující doporučení vám mohou pomoci:

1. Používejte čerstvý koriandr: Koriandr je nejchutnější, když je čerstvý. Protože byl sbírán nedávno a nebyla mu odebrána chuť a aroma.

2. Kombinujte s jinými kořením: Koriandr se skvěle hodí do různých směsí koření jako třeba garam masala, curry nebo harissa.

3. Jemněje na omak: Méně je více, platí i u koriandru. Nepřetlačujte chuť ostatních ingrediencí přidáním příliš velkého množství koriandru.

4. Použijte stonky: Stonky jsou bohaté na chuť a také jsou plné vitamínů C a K.

5. Uchovávejte správně: Uchovávejte čerstvé listy nebo celý objem sušeného koriandru v kontejneru s uzavřeným víkem na suchém místě a používejte v co nejkratším čase.

Sledování těchto jednoduchých tipů vám pomůže zlepšit chuť vašich pokrmů a zajistit si přísun vitamínů do vaší stravy.

Publikováno: 09. 05. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Zuzana Šmídová

Tagy: koriandr | koření