Chladný nápoj pro horké letní dny: Zkuste si připravit domácí cold brew kávu!

Cold Brew

Co je cold brew káva

Cold brew káva se stává stále populárnější alternativou k tradičním metodám přípravy kávy. Jedná se o proces extrakce kávy za studena, což znamená, že namísto horké vody se používá studená či pokojově teplá voda. Tento proces umožňuje vytvořit velmi jemnou a vyváženou chuť bez hořkosti, kterou mnozí lidé považují za nejlepší možnou chuťovou zkušenost s kávou. Cold brew káva může být podáný jako některé další druhy nápojů s kávou, od ledových latte po šejky nebo i samotný nápoj bez přísad.

Historie cold brew kávy

Historie cold brew kávy sahá až do 17. století, kdy byla tato metoda extrakce kávy oblíbená v Japonsku. Tehdy se používaly hliněné nádoby s dřevěnými víčky, které umožňovaly pomalé vyluhování mletých zrn po dobu několika hodin.

V roce 1964 byl cold brew představen americkým trhům společností Toddy, která vyvinula nový způsob extrakce pomocí studené vody a filtrování přes papírové filtry. Tato metoda se stala populární mezi domácími baristy a později i mezi velkými řetězci kaváren.

Dnes je cold brew jedním z nejoblíbenějších způsobů přípravy kávy na světě díky svému jemnému a bohatému chuti bez hořkosti. Je také často používán jako základ pro další nápoje, jako je například nitro cold brew, kombinace cold brewu s dusíkem.

Historie cold brew ukazuje, že i tradiční metoda extrakce kávy může být inovativní a přizpůsobivá moderním trendům.

Proč je cold brew káva populární

Cold brew káva je stále více populární díky svému jemnému a osvěžujícímu chuti. Tento způsob přípravy kávy se liší od tradičního způsobu zalévání horkou vodou, neboť se používá studená nebo pokojová voda, která se nechá několik hodin macerovat s mletými kávovými zrny. Tím dochází k postupné extrakci jejich chutí, aromat a kofeinu.

Jednou z hlavních předností cold brew kávy je její nižší hořkost a acidita, což ji činí snadno pitelnou i pro ty, kteří by jinak upřednostňovali čaj nebo nějaký jiný nápoj. Stejně tak si mnozí lidé cení toho, že cold brew káva je méně zatěžující pro žaludek.

Dalším důvodem rostoucí popularity cold brewu je jeho snadná dostupnost. Lze si ho objednat v mnoha kavárnách, ale i nakoupit v obchodech s potravinami v hotovém provedení nebo jako koncentrát ke sklizené doma.

V neposlední řadě jsou lidé stále více zaměřeni na zdravý životní styl a cold brew káva se stává jedním z trendů v této oblasti, protože obsahuje méně cukru a kalorií než jiné kávové nápoje.

Není tedy divu, že cold brew káva je stále více oblíbenou volbou pro mnoho lidí na celém světě.

Jak se připravuje cold brew káva

Pokud jste milovníkem kávy, možná už jste slyšeli o trendu cold brew. Jedná se o způsob přípravy kávy, který se stává čím dál populárnější. Oproti tradičnímu zalévání horkou vodou je zde proces extrakce pomalejší, což má za následek mnohem jemnější a aromatickou chuť.

Jak tedy na to? Nejprve si pořiďte správný poměr kvalitních surovin – hrubě mleté kávové zrno a studenou vodu. Poměr se liší podle osobních preferencí, obecně platí, že na 1 šálku (cca200ml) vody použijeme 2-3 lžičky mleté kávy.

Následujícím krokem je smísení obou ingrediencí do jaru nebo lahve s filtrem a uzavření. Nyní nechte směs minimálně 12 hodin odpočinout v ledničce (ideálně však 24-48 hodin). Po této době už zbývá pouze scedit hotovou cold brew kávu přes filtr (např. síťovaný sifon či plátěný filtr).

A voilà! Připravili jste si osvěžující a chutnou cold brew kávu, kterou můžete podávat přes ledové kousky nebo kombinovat s mlékem a sirupem. Pochutnejte si!

Rozdíl mezi cold brew a jinými druhy kávy

Cold brew je alternativou klasického způsobu přípravy kávy, která se stává stále populárnější. Lidé si často kladou otázku, co je vlastně cold brew a jak se liší od jiných druhů kávy.

Jedním z nejvýraznějších rozdílů je samozřejmě způsob přípravy, při němž se používá studená voda namísto horké. Cold brew také obsahuje méně kyselin než tradiční filtrované kávy a mnoho lidí považuje jeho chuť za jemnější a méně hořkou.

Dalším specifikem cold brew je delší extrakční doba (v průměru 12-24 hodin), během nichž se voda pomalu okolo mletých kávových zrn prochází, tím se do ní uvolňují jejich aromatické látky.

V porovnání s espressovými nápoji obsahuje cold brew méně kofeinu na objem a má nižší koncentraci než například drip coffee. To je dalším faktorem, který ovlivňuje jeho chuť a celkový charakter.

Zkrátka, pokud hledáte novou chuťovou zkušenost nebo jednoduše chcete vyzkoušet něco nového, cold brew by mohl být zajímavou volbou.

Zdravotní výhody cold brew kávy

Cold brew káva není jen chutnou alternativou ke standardnímu šálku kávy. Tento způsob přípravy má také mnoho zdravotních výhod. Například, cold brew obsahuje nižší množství kyseliny chlorogenové, což má pozitivní vliv na snižování rizika cukrovky a srdečních chorob. Dále, díky delší době extrakce, cold brew obsahuje více antioxidantů a má také protizánětlivé účinky. Navíc, pro ty citlivější na trávení, je kofein v cold brew kávě uvolňován pomaleji, což může minimalizovat negativní účinky jako například pálení žaludku nebo nervozitu. Takže si dopřejte sklenici této výjimečné kávy a užijte si nejen její bohatou chuť, ale i zdravotní přínosy!

Jak si vychutnat cold brew kávu

Chcete zažít nový způsob přípravy kávy? Zkuste si vychutnat cold brew! Tato alternativní metoda přípravy kávy má mnoho fanoušků po celém světě. Pokud se i vy chcete připojit k nim, neváhejte a zkusíte to!

Zde je několik tipů, jak si správně vychutnat cold brew kávu:

1. Vstaňte dřív: Cold brew se připravuje pomaleji, takže si předem naplánujte čas na jeho přípravu.

2. Použijte správné poměry: Doporučený poměr pro přípravu je jeden díl mleté kávy na čtyři díly studené vody.

3. Nechte louhovat: Nechte směs louhovat minimálně 12 hodin, aby se aroma kávy stihlo rozvinout.

4. Filtrování: Poté směs sceďte skrz filtr a užijte si svoji hotovou cold brew kávu!

5. Experimentujte s dochucením: Můžete ochutnat cold brew samotný, ale klidně si ho zkuste doladit vašimi oblíbenými sirupy nebo kořením.

A nezapomeňte – užijte si vaší cold brew kávu v klidu a bez spěchu!

Nejlepší způsoby podávání cold brew kávy

Cold brew káva se stala oblíbenou alternativou ke klasickému horkému nápoji. Pokud jste také fanouškem cold brewu, určitě vás zajímají nejlepší způsoby, jak tento nápoj podávat. V tomto článku vám přinášíme tipy a triky na to, jak si vychutnat cold brew kávu naplno.

1. S ledem - Cold brew můžete podávat s klasickým ledem nebo s tzv. kouleovým ledem, který se pomalu rozpouští a tím prodlužuje chuťový zážitek.

2. S mlékem - Pro milovníky latte nebo cappuccina doporučujeme cold brew s mlékem. Kombinace silného cold brewu a lahodného mléka je prostě dokonalá.

3. Se sodou - Pro osvěžení si můžete cold brew smíchat s perlivou sodou. Tento jednoduchý trik dodá vaší kávě svěžest a chuť.

4. S alkoholem - Pokud máte rádi alkoholické nápoje, zkuste si cold brew ochutnat s rumem nebo lihovinou na bázi whisky či bourbonu.

5. Čistý - A nakonec, pokud chcete uchovat co nejvíce přirozené chuti a aroma cold brewu, podávejte ho čistý bez přidaných ingrediencí.

Tak a máte to! Pokud jste se o cold brewu dosud nevěděli nic, teď už víte, jak si tento nápoj co nejvíce vychutnat. Tak si dejte sklenku cold brewu a užijte si kávu naplno!

Recepty na cold brew nápoje

Níže najdete několik receptů na chutné cold brew nápoje, které si můžete připravit doma. Sledujte postup a zkuste tyto osvěžující varianty kávy.

Kde se dá cold brew káva zakoupit.

Pokud jste fanouškem kávy a rádi si dopřáváte nové chuťové zážitky, rozhodně by vás mohla zaujmout cold brew káva. Toto osvěžující nápoj je připravován studeným louhováním, což mu dodává velmi specifickou chuť a aroma. Pokud se chcete podělit o tento zážitek s ostatními, nebo tuto kávu ochutnat poprvé, zde je pár tipů na to, kde se dá cold brew káva zakoupit:

1) Specializované kavárny - právě v těchto místech nejen ochutnáte různé druhy kvalitních cold brew káv, ale také si je můžete zakoupit na doma do lahviček.

2) Online eshopy - pokud máte rádi nakupování z pohodlí domova, určitě oceníte možnost objednat si cold brew kávu přímo online a mít ji během několika dnů u svých dveří.

3) Obchody se specializací na gastronomii - některé obchody nabízejí prodej hotových výrobků jako jsou hotovky a saláty. V těchto obchodech lze často nalézt i chlazenou nespresso nebo ledový čaj a nyní také cold brew.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv možnost, věřte, že ochutnávání cold brew kávy je zážitek, který stojí za to!

Publikováno: 26. 05. 2023

Kategorie: kuchyně

Autor: Zuzana Šmídová

Tagy: cold brew | káva